Fotowoltaika dla rolników - aktualne dofinansowanie
Z programu może skorzystać każdy rolnik, z założeniem, że inwestycja w system do produkcji energii ma pokrywać jedynie jego zapotrzebowanie energetyczne. Ponadto moc zamontowanych instalacji nie może być większa niż średnie roczne zużycie energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwie rolnym.
Program został podzielony na 3 obszary, konkretnie A, B i C. Rolnik, w zależności od własnego zapotrzebowania i celów inwestycji, samodzielnie podejmuje decyzje na temat wyboru danego obszaru. Szczegóły na temat pomocy finansowej prezentujemy poniżej.
Dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników. Obszary finansowania
Dotacja na obszar A
Pierwsza ze wspomnianych dotacji obejmuje pomoc finansową na zakup nowych urządzeń do produkcji energii z biogazu rolniczego. Regulamin określa, że moc takiej instalacji może wynosić maksymalnie 50 kW. W tym przypadku rolnicy mają również możliwość zainstalowania magazynu energii.
Dotacja na obszar B
Wybierając ten obszar rolnik może pozyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną do 50 kW. Istnieje możliwość integracji systemu z magazynem energii, systemem zarządzania energią lub pompą ciepła.
Dotacja na obszar C
Ostatnia spośród dostępnych opcji umożliwia rolnikowi pozyskanie funduszy na zakup systemów, których celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków gospodarskich. Chodzi między innymi o termomodernizację, zakup kotłów na biomasę czy budowę systemu odzyskiwania ciepła.
Co istotne, w przypadku każdego obszaru istnieje możliwość otrzymania pomocy finansowej na poziomie do 65% kwalifikowanych kosztów inwestycji.
Jaka jest wysokość dofinansowania dla rolników?
Regulamin określa maksymalne kwoty, które mogą zostać przyznane rolnikowi w zależności od wyboru danego obszaru. W przypadku opcji A jest to 1 300 000 złotych. Z kolei na obszar B i C przewidziano maksymalnie 200 000 złotych.
Rolnik może skorzystać zarówno z obszaru A, B i C. Należy jednak mieć na uwadze, że maksymalna kwota dotacji na obszary A i C nie może przekroczyć 1 700 000 złotych, a w przypadku B i C 400 000 złotych.
Jakie dokumenty należy przygotować do złożenia wniosku o dofinansowanie?
Do wniosku o dotację należy przygotować rachunki za prąd z ostatnich 12 miesięcy, wypis z rejestru gruntów i budynków dotyczący działki objętej wnioskiem, mapę zasadniczą działki i przygotowany pojekt danej instalacji.
Termin złożenia dokumentacji
Rolnicy, którzy myślą o wzięciu udziału w programie powinni się pospieszyć. Nabór wniosków trwa jeszcze przez tydzień i tym samym zakończy się 23 lutego bieżącego roku.
Zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem, który zajmuje się kompleksową realizacją instalacji fotowoltaicznych dla rolników i pomaga w pozyskaniu dofinansowania. Zapraszamy!