Fotowoltaika bije kolejne rekordy. W lipcu instalacje wyprodukowały więcej energii niż przez cały 2020 rok!

Lipiec okazał się rekordowy pod względem wyprodukowanej energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne. W ciągu miesiąca panele na terenie całego kraju wygenerowały 1,94 TWh energii elektrycznej, co stanowi wzrost o 46,8% w stosunku do lipca ubiegłego roku. Ale to nie jedyny rekord, jaki padł w ostatnim czasie.

Fotowoltaika bije kolejne rekordy. W lipcu instalacje wyprodukowały więcej energii niż przez cały 2020 rok!

Od kilku lat z łatwością można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Jak wynika z dostępnych danych, na ten moment własną instalację fotowoltaiczną posiada już blisko 1,3 mln właścicieli gospodarstw domowych, którzy to w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii.  


Powstawanie nowych instalacji i rosnąca ilość produkowanej przez nie mocy realnie przekłada się na wyniki, które z miesiąca na miesiąc są coraz to lepsze -  w minionym miesiącu instalacje fotowoltaiczne wygenerowały o 3,9% więcej energii względem czerwca bieżącego roku.

Doskonały wynik odnotowano także 9 lipca - tego dnia fotowoltaika pobiła kolejny, tym razem dzienny rekord produkcji energii, który wyniósł 85 GWh.


Większy udział OZE na rynku energetycznym


Dobre wyniki to jednak nie tylko zasługa instalacji fotowoltaicznych. W lipcu produkty OZE wygenerowały 3,35 TWh energii elektrycznej, co stanowi 28,7% z całości energii dostępnej na rynku (dane przedstawione przez Forum Energii). Należy jednak pamiętać, że choć udział niekonwencjonalnych źródeł rośnie, to produkcja energii z węgla nadal pozostaje na pozycji dominującej - tylko w minionym miesiącu paliwa kopalne odpowiadały za produkcję energii w ponad 60%. 


Perspektywa 


Powyższe dane wprost pokazują, jak dynamicznie rozwija się branża energetyki odnawialnej. Z roku na rok powstaje coraz to więcej instalacji i produktów OZE, które skutecznie zwiększają swój udział na rynku i tym samym eliminują potrzebę wykorzystywania paliw kopalnych.

Green Union