Fotowoltaika dla firm to rozwiązanie, z którego coraz częściej decydują się korzystać właściciele małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych wynika co najmniej z kilku czynników, a wśród nich można wyróżnić: wzrost cen energii elektrycznej, wymagania w zakresie ochrony środowiska i kwestie wizerunkowe danej firmy. Dla osób, które jak dotąd nie zdecydowały się na montaż systemu, przygotowaliśmy kompleksowy poradnik z najważniejszymi informacjami. Sprawdź i dowiedz się, jakie są opcje finansowania fotowoltaiki dla firm, jak rozliczana jest fotowoltaika i kiedy warto zainwestować w to rozwiązanie.
Fotowoltaika dla firm a wielkość i rodzaj instalacji
Wielkość i rodzaj instalacji ma kluczowe znaczenie w przypadku każdego systemu fotowoltaicznego. Odpowiednio dobrana i zaprojektowana instalacja to gwarancja prawidłowo działającego systemu, który dokładnie odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu danego przedsiębiorstwa. Wyróżniamy trzy rodzaje instalacji fotowoltaicznych, spośród których mogą wybierać firmy:
instalacje on-grid - powszechnie znana i najbardziej standardowa opcja systemu współpracującego z siecią energetyczną,
instalacje hybrydowe - czyli te składające się dodatkowo z magazynu energii, ale wciąż współpracujące z siecią,
instalacje wyspowe off-grid - czyli systemy działające całkowicie niezależnie, bazujące jedynie na energii pozyskanej przez panele fotowoltaiczne i magazynie energii. To, w którą z tych opcji warto zainwestować, zależy przede wszystkim od potrzeb właściciela, specyfiki danego biznesu i warunków pogodowych na danej lokalizacji.
Istotny jest również podział na wielkości instalacji. Ustawowo dzielimy je na mikro systemy (do 50kWp, przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw), małe systemy fotowoltaiczne (od 50 kWp do 1MWp) i duże instalacje, takie jak farmy fotowoltaiczne (powyżej 1MWp). Warto wiedzieć, że instalacje fotowoltaiczne przekraczające 150kWp wymagają odpowiedniego pozwolenia na budowę. Istnieją jednak sposoby na to, aby zrealizować tego typu, większą inwestycję bez konieczności uzyskiwania zgód i tym samym ponoszenia dużych kosztów. O tego typu rozwiązaniu, opartym o system Victron Energy, pisaliśmy tutaj.
Fotowoltaika w firmie a zasady rozliczania
To, w jaki sposób jest rozliczana fotowoltaika zależy przede wszystkim od wielkości i mocy danej instalacji fotowoltaicznej. W przypadku systemu do 150kWp, firma jest rozliczana dokładnie w taki sam sposób jak standardowy prosument, zgodnie z zasadami net-billingu. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwo na bieżąco wykorzystuje produkowaną przez instalację energię, a jej nadmiar trafia do sieci energetycznej. Nadwyżki są rozliczane według aktualnej, rynkowej ceny energii (RCE).
Nieco inaczej wygląda to w przypadku firm, które mają zapotrzebowanie na instalację powyżej 150kWp. W tej sytuacji wyprodukowane przez instalację nadwyżki energii będą sprzedawane po cenach ustalonych odgórnie przez Urząd Regulacji Energetyki. Właściciele większych systemów pv mogą jednak korzystać jeszcze ze sprzedaży odbywających się w ramach aukcji OZE i umów PPA.
Z kolei właściciele farm fotowoltaicznych i tym samym instalacji powyżej 1MW muszą uzyskać odpowiednią koncesję, która pozwoli na sprzedaż energii elektrycznej na konkretnych warunkach.
Ile kosztuje fotowoltaika dla firm? Koszt instalacji w 2024 roku
Za fotowoltaikę on-grid, czyli instalację podłączoną do sieci energetycznej o mocy 50kWp trzeba obecnie zapłacić około 100-150 tysięcy złotych netto. Z kolei instalacja hybrydowa (podłączona do sieci i wyposażona w magazyn energii) o tej samej mocy (50kWp i 50kWh) jest droższa i kosztuje w granicach 200 - 250 tysięcy złotych netto. Są to kwoty aktualne dla drugiej połowy 2024 roku.
Warto dodać, że kwoty te mogą się różnić w zależności od jakości i marek konkretnych podzespołów, a także wyceny usług instalatorskich. Dodatkowo cena będzie ściśle związana z typem danej instalacji - jak wspomnieliśmy powyżej, systemy on-grid będą znacznie tańsze od systemów off-grid i hybrydowych, które są dodatkowo wyposażone w magazyn energii.
Dofinansowania dla firm do fotowoltaiki
Fotowoltaika dla firm, choć jest korzystnym i opłacalnym rozwiązaniem, nie należy do najtańszych inwestycji. Wielu przedsiębiorców rezygnuje z założenia systemu ze względu na wysokie koszta początkowe, czyli zakup odpowiednich podzespołów, opłacenie instalatorów i - w przypadku większych instalacji - wszelkich potrzebnych zgód do przyłączenia. Sposobem na ten problem mogą być dostępne dofinansowania, które - choć częściowo - wspomagają inwestorów chcących zainwestować w zieloną energię.
Najpopularniejszą opcją finansowania jest ogólnopolski program Energia Plus, który zakłada wsparcie przedsiębiorców na poprawę efektywności energetycznej, w tym założenie instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, czy wykonanie termomodernizacji. Program działa na zasadzie pożyczki, którą przyznaje się właścicielom biznesu. Maksymalna kwota, jaką można zapożyczyć to od 0.5 miliona do 500 milionów złotych. Nabór do programu trwa do 13 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania środków.
Warto zwracać również uwagę na lokalne programy, takie jak "Pożyczka dla mikro i małych przedsiębiorstw z województwa opolskiego", prowadzony przez Fundację Rozwoju Śląska. Organizacja zagospodarowała ponad 17 milionów złotych dla opolskich mikro i małych firm, które przeznaczą pożyczkę na zwiększenie efektywności energetycznej i odnawialne źródło energii. W tym przypadku maksymalna kwota pożyczki wynosi 5 milionów złotych. O szczegółach programu pisaliśmy tutaj.
Leasing na fotowoltaikę - czym jest, jak działa i czy warto z niego korzystać?
Leasing na fotowoltaikę to jedna z tych opcji, która nie wymaga od właścicieli przedsiębiorstw ponoszenia dużych kosztów początkowych, dlatego też znacznie zyskała na popularności w ciągu ostatnich lat. Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu - operacyjny i finansowy. Pierwsze opcja skierowana jest do tych przedsiębiorców, którzy chcą korzystać z energii słonecznej, ale nie mają potrzeby nabywania instalacji fotowoltaicznej na własność. Dzięki temu raty w umowie są zazwyczaj znacznie niższe niż w przypadku leasingu finansowego.
Leasing finansowy natomiast jest bardziej odpowiedni dla tych, którzy chcą mieć pełne prawo do własności instalacji po zakończeniu umowy. W tym przypadku część rat jest traktowana jako spłata wartości przedmiotu leasingu, a po zakończeniu okresu leasingowego przedsiębiorca staje się właścicielem systemu fotowoltaicznego.
Jak wybrać najkorzystniejszą opcję dla firmy?
Na samym początku warto zgłosić się do kilku sprawdzonych wykonawców, których usługami jesteśmy zainteresowani. Firmy fotowoltaiczne zazwyczaj oferują niezobowiązującą wycenę, dzięki czemu będziemy w stanie stwierdzić, która oferta będzie dla nas najkorzystniejsza finansowo. Najlepiej, aby dana firma zajęła się kompleksowym wykonaniem inwestycji, od stworzenia projektu aż po finalną realizację i nie zlecała oferty pośrednikom. Warto wziąć pod uwagę lokalne firmy, których oferta może okazać się znacznie korzystniejsza od tych działających na skalę całego kraju. Jeśli szukasz solidnego wykonawcy instalacji fotowoltaicznych dla firm, skontaktuj się z naszym zespołem.
Podsumowanie
Fotowoltaika staje się coraz przystępniejsza dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Dostępne rozwiązania, które są korzystne finansowo, mogą znacząco ułatwić przedsiębiorcom podjęcie decyzji o inwestycji w odnawialne źródła energii. Dzięki atrakcyjnym programom wsparcia, takim jak dotacje czy preferencyjne kredyty, koszt początkowy instalacji fotowoltaicznej staje się coraz łatwiejszy do poniesienia, a sam zwrot z inwestycji osiąga się już po kilku latach.