Kiedy najlepiej korzystać z prądu? Poznaj nowe funkcje aplikacji Energetyczny Kompas

Można korzystać już z ulepszonej wersji aplikacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Pojawiło się w niej sporo udogodnień dla użytkowników, a wśród nich między innymi możliwość ustawiania określonych powiadomień i otrzymywania danych związanych z zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Kiedy najlepiej korzystać z prądu? Poznaj nowe funkcje aplikacji Energetyczny Kompas

Kompas energetyczny - jak to działa?


Aplikacja Kompas Energetyczny została stworzona i udostępniona na początku bieżącego roku. Jej celem jest zachęcenie użytkowników do korzystania z energii elektrycznej w sposób świadomy i oszczędny, a jednocześnie zapewniający korzyści dla systemu energetycznego i środowiska naturalnego. 


Funkcje aplikacji, które warto znać


To, na co z pewnością warto zwrócić uwagę po zrealizowaniu aktualizacji kompasu energetycznego, to nowe oznaczenia godzin i kolorystyka, która ukazuje się na pasku. Każda z kategorii -  ciemnozielona, zielona, żółta i czerwona informuje odpowiednio o tym, kiedy warto zwiększyć, a kiedy zmniejszyć zużycie energetyczne. Znaczenie kolorów prezentuje się w następujący sposób:

Ciemnozielony - nowa kategoria, w ramach której warto postawić na zwiększenie zużycia energii elektrycznej.

Zielony - kolor ten określa godziny, podczas których dowolnie możemy wykorzystywać energię elektryczną. 


Żółty - informuje nas o tym, że największa ilość energii elektrycznej powstaje z paliw kopalnych, a najmniejsza z odnawialnych źródeł energii. W tym czasie należy ograniczyć zużycie prądu. 


Czerwony - w tym przypadku konieczne jest oszczędzanie energii w jak największym stopniu. Kategoria ta mówi o tym, że rezerwa mocy nie jest na wystarczającym poziomie dla zaspokojenia pracy systemu.  


W aplikacji pojawiła się także wspomniana funkcja powiadomień, o którą od dawna zabiegali użytkownicy. Codziennie o godzinie 19:00 udostępniane są dane informujące o prognozie następnego dnia. W ten sposób z łatwością można dowiedzieć się, kiedy zbliżają się godziny, podczas których warto ograniczyć zużycie prądu (kategoria żółta).


Zachęcamy do założenia aplikacji mobilnej i przetestowania nowych funkcjonalności!

Źródło zdjęcia: jannoon28/Freepik

Green Union