Fotowoltaika off-grid. Czy to się opłaca?

Osoby, które myślą nad założeniem własnej instalacji fotowoltaicznej i poszukują najlepszego rozwiązania dla swojego domu, coraz częściej mogą spotkać się z terminem “off-grid”.

Fotowoltaika off-grid. Czy to się opłaca?

Jako, że jest to również jedno z popularnych rozwiązań, które wdrażamy dla naszych klientów, postanowiliśmy nieco przybliżyć ten temat i podzielić się kilkoma istotnymi wskazówkami. Czym jest instalacja off-grid? Jak działa? W jakim przypadku sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do zapoznania się z treścią poniżej. 


1. Instalacja fotowoltaiczna off-grid. Opis działania


“Off-grid” to zupełnie niezależny rodzaj instalacji, który nie wymaga podłączenia do sieci energetycznej. Polega na połączeniu ze sobą paneli fotowoltaicznych, inwertera i magazynu energii, które razem tworzą jeden, spójnie działający system. Jeśli nie chcesz narażać się na brak prądu spowodowany awarią sieci, to to rozwiązanie sprawdzi się doskonale. 


2. Wady i zalety - instalacja off-grid


Jak już nieco wspomnieliśmy powyżej, z pewnością dużą zaletą posiadania tego systemu jest samowystarczalność. Fotowoltaika off-grid zapewnia nieprzerwalny dostęp do prądu i całkowicie uniezależnia od możliwości wystąpienia awarii i jej negatywnych skutków. Dodatkowo omawiana inwestycja, choć często wymaga sporych nakładów finansowych, zwraca się w bardzo szybkim tempie. A to dlatego, że potencjalny właściciel produkuje energię tylko na własny użytek i nie jest obciążany rachunkami za prąd. To, co jednak szczególnie warto wziąć pod uwagę chcąc zainwestować w instalację off-grid, to średnia ilość słonecznych dni występujących w ciągu roku. O ile w okresie letnim możemy być pewni, że system zapewni wystarczającą ilość energii, o tyle trudniej może być zimą. Krótkie i pochmurne dni mogą sprawić, że zapotrzebowanie na prąd przewyższy ilość wyprodukowanej przez panele mocy. 


3. Magazyn energii - off grid. Które spośród dostępnych urządzeń wybrać? 


Podstawą funkcjonującego systemu off-grid jest dobrze dobrany magazyn energii. Pozwala on na gromadzenie nadwyżki wyprodukowanego prądu i wykorzystanie go w momencie faktycznego zapotrzebowania. Ważne jest, aby urządzenie zostało odpowiednio i indywidualnie dostosowane do danej instalacji. W tym przypadku zapraszamy do skorzystania z doradztwa naszego zespołu, którego członkowie dokładnie wiedzą na jakie parametry zwrócić uwagę, tak, aby magazyn energii najlepiej spełniał swoje zadanie. Korzystamy jedynie z urządzeń wysokiej jakości, które sami wielokrotnie przetestowaliśmy. Ze swojej strony szczególnie polecamy produkty renomowanej marki Victron Energy, które niejednokrotnie mieliśmy okazję dostarczać i montować naszym klientom. O systemach tej firmy można przeczytać tutaj


4.Podsumowanie 


Instalacja fotowoltaiczna off-grid to korzystne rozwiązanie szczególnie dla tych osób, które cenią sobie niezależność energetyczną. Dobrze sprawdzi się w przypadku budynków, które są zlokalizowane w miejscach, gdzie występuje sporo słonecznych dni w ciągu roku. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że instalacja nie zgromadzi wystarczającej ilości prądu i tym samym nie pokryje zapotrzebowania energetycznego wybranego gospodarstwa domowego. 

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w system off-grid, skontaktuj się z nami. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości i podpowiemy, czy opisane rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku. Zapraszamy. 

Green Union