Szósta edycja programu różni się jednak od poprzedniej, dlatego warto zapoznać się ze wszelkimi dostępnymi szczegółami. Kto może liczyć na pozyskanie środków i na jakich warunkach? Kiedy należy złożyć wniosek i na jakiej wysokości dofinansowanie można liczyć? Zapraszamy do sprawdzenia.
Mój prąd 6.0 a dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej - najważniejsze informacje
W ramach kolejnej edycji programu można pozyskać środki na samą instalację fotowoltaiczną lub będącą w zestawie z magazynem energii/ bojlerem (to od tej decyzji zależy, jakiej wysokości będzie nasze dofinansowanie). Osoby, które są zainteresowane pierwszym rozwiązaniem powinny się jednak pośpieszyć - aby uzyskać dotację jedynie do instalacji, należy zgłosić ją do 31 lipca. Ważne jest, aby jej moc mieściła się w zakresie 2-10kW - jest to warunek konieczny. Wnioskodawca, który spełni oba wspomniane warunki może otrzymać 6000 zł dofinansowania. Jeśli jednak zdecyduje się na dodatkowe zainstalowanie magazynu ciepła (bojlera elektrycznego) lub magazynu energii, kwota ta zwiększa się do 7000 złotych na same kolektory słoneczne. Jeśli chodzi o pozostałe urządzenia, to na bojler przysługuje maksymalnie 5000 złotych, a na magazyn energii 16 000 złotych.
Maksymalna kwota dotacji, jaką może pozyskać wnioskodawca to zatem 28 000 złotych.
Najistotniejsze zmiany w programie od 1 sierpnia - program mój prąd
Osoby, które nie zgłoszą instalacji fotowoltaicznej do 31 lipca 2024 roku będą zobligowane do korzystania z nieco innych warunków. Od 1 sierpnia dodanie do instalacji fotowoltaicznej magazynu energii lub bojlera elektrycznego nie będzie już możliwością, a koniecznością. W tym wypadku wnioskodawcy otrzymają do 7000 złotych dofinansowania do systemu fotowoltaicznego, do 5000 złotych dopłaty do bojlera i do 16 000 złotych do magazynu energii. Co istotne, od 1 sierpnia dofinansowanie obejmie także większe instalacje fotowoltaiczne - ich maksymalna moc wyniesie nie 10kW, co dotyczy instalacji zgłoszonych przed 31 lipca, a 20kW. Zatem jeśli rozważamy założenie większego systemu fotowoltaicznego, to warto wstrzymać się ze zgłoszeniem instalacji do początku sierpnia.
Co istotne, dofinansowanie poprzednich edycji obejmowało instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii, systemy zarządzania energią HEMS i pompy ciepła. W przypadku szóstej edycji programu możliwe jest otrzymanie środków jedynie na magazyny energii, bojler i instalację fotowoltaiczną. Osoby, które chciałyby skorzystać z dofinansowania na pompę ciepła, nadal mogą je pozyskać, jednak z innego programu - na przykład "czyste powietrze" lub "moje ciepło".
Moc instalacji a pojemność bojlera i magazynu energii - zalecenia zawarte w regulaminie programu
Na wstępie warto dodać, że regulamin nie określa jednej prawidłowej pojemności magazynu energii. Zaleca się, aby jego pojemność przekraczała moc systemu fotowoltaicznego o 50%. Nie jest to jednak wymóg, jaki muszą spełnić osoby, którym zależy na otrzymaniu dofinansowania, a zalecenie, które warto wziąć pod uwagę. Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreślają, że każdy złożony wniosek rozpatrywany będzie indywidualnie, dlatego też zawarte w programie przeliczniki należy traktować jedynie jako zalecenia. Wymogiem jest natomiast łączna moc instalacji - fotowoltaika w połączeniu z magazynem energii nie może przekroczyć 50kW.
W regulaminie pojawiły się także konkretne informacje na temat pojemności bojlera elektrycznego, która ma wynieść minimum 20 dm3.
Dofinansowanie a systemy net-billing / net-metering
Z szóstej edycji programu będą mogły skorzystać również osoby rozliczane w systemie net-metering, które w ubiegłych latach zainwestowały w magazyn energii i chcą ubiegać się o zwrot kosztów. Aby uzyskać dofinansowanie tego typu konieczne będzie przejście na system rozliczania net-billing. Więcej na temat rozliczania prosumentów można przeczytać w naszym poprzednim artykule - jak rozliczana jest fotowoltaika w 2024 roku?
Nabór wniosków - kiedy rusza nabór i jak złożyć wniosek o dofinansowanie?
Jak wynika z rządowych informacji, nabór wniosków rozpocznie się 2 września 2024 roku i potrwa do 20 grudnia (lub do całkowitego wyczerpania środków). Do rozdysponowania jest 400 mln zł dofinansowania, jednak biorąc pod uwagę poprzednie edycje można stwierdzić, że nie jest to wystarczająca pula środków. Na ten moment nie wiemy także, czy w razie wyczerpania budżetu zostanie on zwiększony. Warto zatem złożyć wniosek w pierwszym możliwym terminie i zwrócić uwagę zarówno na kryteria, jakie należy spełnić, jak i na poprawność składanych dokumentów. Złożenie wniosku będzie możliwe poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie.
Pomoc w uzyskaniu dofinansowania - zespół Green Union
Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy w uzyskaniu dofinansowania z programu Mój Prąd 6.0. Zapewniamy kompleksowe doradztwo, pomoc w wypełnianiu wniosku i fachowy montaż instalacji fotowoltaicznej. Jako autoryzowani instalatorzy Victron Energy polecamy się także do stworzenia indywidualnego projektu systemu magazynowania energii.