Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej o magazyn energii na bazie urządzeń Victron Energy

Zmiany w systemie rozliczania energii, wzrost cen za prąd i większa potrzeba niezależności energetycznej - to tylko kilka spośród czynników, które sprawiły, że magazyny energii do instalacji fotowoltaicznych zyskały w ostatnim czasie na popularności i stały się chętnie wdrażanym przez prosumentów rozwiązaniem.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej o magazyn energii na bazie urządzeń Victron Energy

Bywają sytuacje, kiedy to użytkownik korzysta już z własnej instalacji fotowoltaicznej, ale chciałby rozbudować system o wspomniany magazyn energii. Poniżej przedstawiamy sposób na modernizację, który pozwoli uniknąć konieczności wymiany istniejącego falownika.


Jak działają magazyny energii?

Magazyn energii pozwala na przechowywanie wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne mocy. Prosument może wykorzystać ją o dowolnej porze, dostosowując tym samym działanie systemu do swoich potrzeb i aktualnie panujących warunków. W pochmurne dni nie ma zatem konieczności wykorzystania prądu z sieci energetycznej - wystarczy skorzystać z własnego, zmagazynowanego prądu. Rozwiązanie to pozwala nie tylko oszczędzać na rachunkach za energię, ale i minimalizować zależność od dostawców zewnętrznych, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo energetyczne i niezależność.

Rozbudowa instalacji o magazyn energii - to warto wiedzieć

Użytkownicy, którzy rozważają rozbudowę instalacji fotowoltaicznej o magazyn energii zazwyczaj napotykają na problem związany z koniecznością wymiany aktualnego falownika na falownik hybrydowy. Zazwyczaj wiąże się to z dodatkowymi kosztami, których przecież dobrze byłoby uniknąć. Poniżej przedstawiamy rozwiązanie oparte o falownik marki Fronius, który pozwala na wdrożenie całego rozwiązania bez wymiany inwertera. 

Przykładowy system magazynowania energii

Magazyn energii to inwestycja na lata, dlatego bez dwóch zdań warto zainwestować w wysokiej jakości podzespoły. Zaprojektowany przez nasz zespół system o pojemności 20,48kWh może składać się z następujących urządzeń:

  • Trzy inwertery z ładowarką o łącznej mocy 15kVA MultiPlus-II 48/5000/70-50 odpowiadających za konwersję energii z magazynu energii (ładowanie, rozładowywanie) 48V DC na 230V AC,

  • układ szyn wysokoprądowych serii LYNX z zabezpieczeniami oraz pomiarem,

  • system BMS (battery management system) chroniący ogniwa baterii przed nadmiernym naładowaniem i przeładowaniem,

  • urządzenie Cerbo GX wraz z wyświetlaczem GX Touch dające pełną kontrolę nad instalacją z każdego miejsca na ziemi poprzez oprogramowanie VRM,

  • cztery baterie Lithium Battery Smart LiFePO4 25,6/200Ah tworzące magazyn energii o pojemności 20,48kWh.


Opis działania systemu

System Victron Energy monitoruje zużycie energii przez budynek oraz odczytuje sposób działania inwertera Fronius. Na podstawie dostępnych danych instalacja niejako decyduje o tym, czy energia powinna zostać zmagazynowana, czy oddana do odbiorników lub sieci. 

Dodatkowo, w razie wystąpienia awarii sieci lub przekroczenia granicznych wartości parametrów, system automatycznie i nieprzerwalnie uniezależnia się od zewnętrznego źródła prądu i utrzymuje przy działaniu wszelkie potrzebne urządzenia, w tym  instalację PV z falownikiem Fronius.

Magazyn energii a dostępne dofinansowania

Osoby planujące rozbudowę swojego systemu fotowoltaicznego i dodanie do niego magazynu energii mają możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 6.0. Program ten został zmodyfikowany i w porównaniu do poprzednich edycji zakłada również opcję pozyskania środków finansowych na zakup i montaż tego typu urządzeń (maksymalna kwota dofinansowania to 16 000 złotych). Nabór rozpoczął się zaledwie kilka dni temu (2 września 2024), dlatego tym bardziej warto złożyć wniosek i pozyskać dodatkowe pieniądze na zakup planowanego systemu.

Podłączenie magazynu energii - gdzie i jak go zamontować?

Trudno o wskazanie jednego miejsca, w którym należy umieścić magazyn energii elektrycznej. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości jest to system i jak został zaplanowany jego montaż (zazwyczaj jednak nie ma potrzeby planowania dużej przestrzeni na tego typu instalacje). W miarę możliwości warto zapytać o poradę instalatora, który weźmie pod uwagę wszelkie istotne czynniki i zaproponuje najkorzystniejszą opcję. Podobnie jest w przypadku samego podłączenia systemu magazynowania energii - w internecie dużo się mówi na temat samodzielnego podłączania magazynu do instalacji fotowoltaicznej, jednak nie jest to rekomendowane. Warto skorzystać z usług instalatora chociażby z uwagi na fakt odpowiedniej gwarancji zarówno na urządzenia, jak i wykonaną usługę.

Podsumowanie

Osoby zainteresowane zwiększeniem swojej niezależności energetycznej mogą zdecydować się na rozbudowę systemu i montaż magazynu energii do istniejącej już instalacji fotowoltaicznej lub inwestycję w cały system. Choć przyjęło się, że w przypadku pierwszego rozwiązania konieczna jest wymiana falownika na falownik hybrydowy, to przy zastosowaniu rozwiązania opartego na produktach Victron Energy nie jest to wymagane. Zaproponowany przez nasz zespół system można dowolnie modyfikować i dopasowywać do potrzeb użytkownika. 


Green Union