Budżet programu Mój Prąd 6.0 zwiększony do 1,25 mld zł

Budżet programu Mój Prąd 6.0 zwiększony o dodatkowe 850 milionów złotych - taką decyzję podjęli w ostatnim czasie przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska wraz z NFOŚiGW.

Budżet programu Mój Prąd 6.0 zwiększony do 1,25 mld zł

Nowa pula środków finansowych, po pierwsze, zapewni dotychczasowym wnioskodawcom otrzymanie dotacji, po drugie, wesprze jeszcze większą ilość osób zainteresowanych zastosowaniem instalacji fotowoltaicznych czy magazynów energii. Poniżej podpowiadamy, co należy wiedzieć na temat samego programu i jakie są aktualne informacje na jego temat.

Zwiększenie budżetu programu Mój Prąd

Dotychczas szósta edycja programu "Mój Prąd" zakładała wykorzystanie w sumie 400 milionów złotych na wsparcie prosumentów, którzy chcieliby zainwestować (lub zainwestowali po upływie 1 stycznia 2021 roku) w urządzenia do pozyskiwania czystej energii. Budżet ten - między innymi ze względu na duże zainteresowanie tematem magazynowania energii - został jednak wyczerpany po zaledwie 11 dniach. W odpowiedzi na rosnące potrzeby, przedstawiciele rządu postanowili zagospodarować nową pulę, zwiększając tym samym budżet do 1, 25 mld zł. W ten sposób MInisterstwo Klimatu i Środowiska chce zachęcić do inwestowania w odnawialne źródła energii, a jednocześnie przyspieszyć transformację energetyczną w Polsce. Pieniądze pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) na lata 2021 - 2027.

Kwoty dofinansowania w ramach programu Mój Prąd

Kwoty dofinansowania są ściśle uzależnione od urządzeń, w jakie planujemy zainwestować, a także od tego, kiedy zgłosiliśmy - lub dopiero zgłosimy - instalację do przyłączenia.

Prosumenci, którzy zrealizowali i zgłosili swoją mikroinstalację przed 31 lipca 2024 roku, nie muszą inwestować dodatkowo w magazyn energii lub magazyn ciepła. W tym przypadku istnieje możliwość otrzymania dofinansowania jedynie do wspomnianej instalacji fotowoltaicznej, jednak musi się ona mieścić w przedziale 2kW do 10 kW. Jest to warunek konieczny.

Natomiast aby otrzymać dofinansowanie do systemów zgłoszonych po 1 sierpnia 2024 roku, niezbędne jest zainstalowanie także magazynu energii lub magazynu ciepła (zwanego inaczej bojlerem elektrycznym). Moc instalacji powinna mieścić się w przedziale od 2kW do 20kW. Co istotne, dofinansowanie nie obejmuje mobilnych magazynów energii. Urządzenie musi być zamontowane na stałe w budynku lub na jego terenie.

Istnieje również możliwość otrzymania dofinansowania na wszystkie trzy urządzenia, czyli instalację fotowoltaiczną, magazyn energii i magazyn ciepła. W tym przypadku prosument będzie mógł otrzymać najwyższą przewidzianą kwotę dofinansowania, czyli 28 000 złotych. Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule, Mój Prąd 6.0 - zasady i najważniejsze informacje na temat dofinansowania.

Jaką pojemność magazynu energii wybrać, aby otrzymać dofinansowanie?

Jeszcze przed rozpoczęciem programu Mój Prąd 6.0 pojawiły się zalecenia dotyczące pojemności magazynów energii, na które będzie można otrzymać dofinansowanie (mówiono wtedy o pojemności wynoszącej 1.5 mocy instalacji). Warto podkreślić, że jest to jedynie zalecenie, a nie wymóg, który zadecyduje o tym, czy faktycznie otrzymamy środki finansowe z dotacji. W praktyce możemy traktować to rozwiązanie jako opcjonalne i dobrać odpowiednią pojemność do danego systemu.

Maksymalna moc instalacji a program Mój Prąd

O ile pojemność magazynu energii jest jedynie zaleceniem, tak maksymalna moc systemu fotowoltaicznego, na który składają się panele fotowoltaiczne z magazynem energii, jest już ściśle określona w regulaminie. Program zakłada, że system nie może przekroczyć 50kW (20kW w przypadku instalacji fotowoltaicznej i 30kW w przypadku magazynu energii).

Dofinansowanie na magazyn energii i magazyn ciepła - szczegóły

Powyżej wspomnieliśmy o dotacjach, które bazowały na instalacji fotowoltaicznej. A co w przypadku, kiedy chcielibyśmy pozyskać dofinansowanie na sam magazyn energii/ magazyn ciepła, lub oba urządzenia jednocześnie? Program również przewiduje wsparcie takich rozwiązań, jednak warunkiem jest przejście na system rozliczania net-billing. Konkretne kwoty dofinansowania wspomnianych urządzeń prezentujemy na poniższej grafice.


Jakie instalacje fotowoltaiczne kwalifikują się do dofinansowania z programu Mój Prąd?

Instalacje fotowoltaiczne często kojarzone są jedynie z panelami zamontowanymi na dachu budynku, lub w formie stelażu, na gruncie. Warto wiedzieć, że do programu kwalifikują się jednak nie tylko te dwie, popularne opcje. Z dofinansowania mogą skorzystać także prosumenci, którzy korzystają z takich rozwiązań jak dachówki fotowoltaiczne, carpoty (wiaty garażowe), markizy wyposażone w moduły PV i zestawy balkonowe PV. Niezależnie od rozwiązania, należy pamiętać o tym, aby były to urządzenia nowe, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli otrzymać wsparcie finansowe w postaci dofinansowania.

Rozliczanie w systemie net-metering a możliwość otrzymania dofinansowania

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby, które rozliczają się w systemie net-metering, jednak w tym przypadku konieczne będzie przejście na sposób rozliczania net-billing. Dotacją objęte są te same urządzenia, czyli fotowoltaika, magazyny energii i magazyny ciepła (bojlery elektryczne).

Kiedy i w jaki sposób złożyć wniosek, aby otrzymać dofinansowanie z programu?

Nabór wniosków trwającej edycji rozpoczął się 2 września 2024 roku i potrwa do 20 grudnia (lub do całkowitego wyczerpania budżetu). Wniosek składa się jedynie drogą internetową, poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie. Na stronie należy założyć indywidualne konto i krok po kroku przejść przez proces składania dokumentów.

Zmiany w programie Mój Prąd 6.0

Po otrzymaniu sporej ilości wniosków w szóstej edycji programu, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska postanowili wprowadzić niewielkie zmiany w regulaminie. Aby usprawnić cały proces, z procedowania będą odrzucane wnioski, do których nie zostało dołączone zaświadczenie o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci (dokument jest dostępny w zakładce "wzory wymaganych dokumentów") i w których nie został podany adres e-mail wnioskodawcy. Oprócz tego zdecydowanie warto wziąć pod uwagę poprawność złożonych dokumentów i sprawdzić je kilka razy przed finalnym złożeniem.

Podsumowanie

Zwiększenie budżetu programu Mój Prąd to dobra informacja dla wszystkich osób, które rozważały inwestycję w urządzenia do pozyskiwania odnawialnego źródła energii. Pozwoli to na znaczne przyspieszenie transformacji energetycznej, a także wesprze finansowo prosumentów, którzy będą mogli oszczędzać na rachunkach za prąd. 

Green Union